CZ

EN

Vždy na jaře, při výletech do přírody, jsem nikdy neodolal a potkal-li jsem pampelišku, utrhl ji (s omluvou) a musel si na ni zahrát. Připomněl jsem si tak to, co každý už od dětství ví, ale zapomene: pampellišky mají úžasný rozsah co do výšky tónu i barvy zvuku. Jsou kusy, na které zahrajete melodie v rozsahu více než jedné oktávy. Jsou pampelišky basové, ba i kontrabasové. Sopránové i diskantové. S jemným a konejšivým zvukem, s ostrým timbrem beruščí polnice. Vždy to ale je, jako byste při hře na pampelišku poslouchali samo Slunce. A vždy také zní tak nějak upřímně a bezprostředně. A dokonce si myslím, že hrou na ně přivoláte dobré polní skřítky a spanilé víly z malebných remízků…

Hrát na pampelišky je čirá radost a kouzlo. Má to však malý háček. Pampeliška jako bylina zcela závislá na přímém spojení se Zemí nevydrží, odtrhnete-li ji od zdroje. Za chvíli zvadne a už na ni nejde hrát. Což je pro použití ve studiu či na koncertě zcela neprůchozí. Kromě další maličkosti – pampelišky v zimě vůbec nerostou. Opravdu. Jenže Český muzikant sobě rady nakonec vždy najde…

Pampelišky jsem natrhal, zabalené v mokrém hadru převezl rychle domů kde nalezly udržující lázeň ve vaně se studenou vodou a byly ta k připraveny pro další použití: nahrávání jednotlivých stonků a jejich postupně zkracovaných verzí do počítače. S akcentem, v legátu... Trvalo to dva dny. Vznikla tak banka tónů, které stačilo už jen roztřídit a vytvořit z nich smysluplně navazující skupiny tónů v sampleru.

A tak vznikl první PAMPELIŠKOFON na světě.

Jako hudební nástroj neotřelého zvuku a neobvyklého výrazu má široké použití v mých skladbách - například ve scénické hudbě ke hře Dům Bernardy Alby, v meditační hudbě... Avšak největší uplatnění a hlavní roli nalezl dosud ve dvou CD určených dětem jakéhokoliv stáří a jiným podobně milým bytostem. První jsem složil a nahrál v roce 2009 a nazval ho “Dětem, skřítkům a vílám... pro krásný den” a druhé vzniklo v roce 2014 pod názvem “Dětem, skřítkům a vílám... veselé Vánoce”.

Dětem, skřítkům a vílám... pro krásný den

První CD na světě, na kterém hraje Pampeliškofon. Tóny pampelišek uchované v hudbě, aby mohly třeba i v zimě zahřát krásou jarní a letní louky plné neposedných a veselých skřítků a krásných i rozpustilých víl… Instrumentální skladby s názvy i obsahem podporujícími fantazii a poetiku myšlení. Dětí i rodičů.

Dětem, skřítkům a vílám... veselé Vánoce

I o Vánocích koledují, zpívají a vánočně se veselí. A hrajou při tom na pampelišky a pampeliškofon. A spoustu jiných nástrojů. Možná byste se až divili, na co všechno se dají hrát České koledy. Skřítci a víly všech zemí se spojili a výsledkem je veselá, milá, barvitá a hlavně vánoční hudba. Úplně nejexotičtějším nástrojem jsou tu rozhodně pampeliškové varhánky. Hrají na samém konci CD.

Koledy jsou instrumentální. Booklet obsahuje texty všech koled. Ilustrace jsou od Zuzany Čuchny.

kontakt:

Odesílání formuláře...

Došlo k chybě na serveru.

Formulář byl přijat.